

Istraživanja pokazuju da 3 do 16% populacije ima smanjenu osetljivost na insulin, a da osobe sa lošijim fizičkim stanjem imaju 3,7 puta veći rizik od razvoja ozbiljnijih bolesti kao što je dijabetes. Insulinska rezistencija uzrokuje poremećenu apsorpciju glukoze iz krvi, koja služi kao glavni izvor energije za telo, a u sledećim redovima pročitajte više o simptomima i kako trening može pomoći u lečenju tako uobičajenog poremećaja.
Šta je to insulin i šta izaziva insulinska rezistencija?
Insulin je hormon koji reguliše nivo šećera u krvi i igra važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata, masti, pa čak i proteina. U krvotok ulazi lučenjem iz pankreasa (pankreasa), a jedna od njegovih najvažnijih funkcija je da podstiče apsorpciju glukoze iz krvi u ćelije našeg tela i tako stvara neophodnu energiju za sve dnevne aktivnosti.
U situacijama kada naše ćelije ne mogu adekvatno da reaguju na dejstvo insulina, naš pankreas tada luči dodatni insulin kako bi održao glikemiju pod kontrolom, međutim, to dovodi do povećanog prisustva ili akumulacije insulina, što ispoljava veliki broj metaboličkih efekata.
Kada imamo smanjenu osetljivost perifernih tkiva na prisustvo insulina, što je u različitom stepenu praćeno hiperinsulinemijom, govorimo o insulinskoj rezistenciji. U praksi se to definiše kao uslov, tj. poremećaj u metabolizmu organizma, a ne kao klasična bolest.
Koji su znakovi insulinske rezistencije?
Simptomi ili znaci insulinske rezistencije su suptilne prirode. Zbog toga ih je teško primetiti ili se često pripisuju drugim uslovima. Na ovaj način ovi znaci ostaju neprimećeni ili ignorisani tokom dužeg vremenskog perioda. Neki od znakova koji se mogu pripisati insulinskoj rezistenciji su:
- Pojačan subjektivni osećaj gladi (često čak i nakon obilnih obroka)
- Napadi gladi ili ekstremna žudnja za hranom slatkog ukusa
- Umor i opšta slabost (često 1-3 sata nakon obroka)
- Dobijanje na težini
- Promene na koži
Šta su uzroci nastanka insulinske rezistencije?
Koji su uzroci insulinske rezistencije?
Iako su urađene brojne studije, konkretan uzrok ovog poremećaja nije poznat. Činjenica je da se zasniva na kombinaciji faktora koji, dovode do stanja u kome ćelije naših tkiva ne reaguju na pravi način na dejstvo insulina. Nasledne predispozicije su svakako važan faktor, ali važnu ulogu igraju i sledeće:
1. Povećanje telesne težine (gojaznost)
2. Ishrana bogata ugljenim hidratima (povećan unos jednostavnih šećera, slatkiša, peciva, brze hrane, sokova itd.).
3. Način života (u sedećem položaju i sa nedostatkom fizičke aktivnosti).
4. Prekomerni unos steroidnih hormona.
5. Nedovoljno kanalisanje stresa koji vremenom postaje hroničan.
6. Sindrom policističnih jajnika.
Kako se leči insulinska rezistencija?
Jasno je da lečenje ovog poremećaja zahteva višestruke promene u navikama i načinu života pacijenta i da je potrebno biti strpljiv i uporan jer dodatni stres ne doprinosi poboljšanju zdravlja.
Neki od koraka koje mogu da preduzmem kao oporavak su:
- Korekcija dijete. Bez ove korekcije, nemoguće je sprečiti dalje napredovanje stanja.
- Konsultacije sa lekarom i često uključivanje farmakološke terapije koja je najčešće usmerena na poboljšanje apsorpcije glukoze iz krvi u mišiće ili na podsticanje osetljivosti ćelija organizma na insulin.
- Fizička aktivnost i prilagođeni trening koji će dovesti do oporavka kondicije i metabolizma.
Kako trening pomaže kod insulinske rezistencije?
Povećanje insulinske osetljivosti može se postići i bez upotrebe terapije, a jedan od načina da se to postigne je uvođenje fizičke aktivnosti. Na to ističu dve grupe naučnika koji su otkrili da vežbanje samo po sebi utiče na promene u osetljivosti na insulin, bilo da ste na dijeti ili ne, povećavate korišćenje energije iz vašeg sopstvene zalihe masti..
Postoje dve vrste treninga koji pomažu u borbi protiv insulinske rezistencije:
Aerobni (kardio) trening – iako istraživanja pokazuju da je efekat kardio treninga kratkotrajan tokom oporavka, ipak postoje pozitivni efekti koji povećavaju osetljivost na insulin.
Trening snage (tegovi ili sopstvena težina) – Za razliku od kardio treninga, trening nešto većeg intenziteta daje znatno bolje efekte. Važno je istaći da je kontinuirana primena treninga snage osnova za oporavak i izlečenje insulinske rezistencije. Ovaj termin se objašnjava činjenicom:
AKTIVNIJI MIŠIĆI = VIŠE INSULINSKIH RECEPTORA = MANJE MOGUĆNOSTI OTPORNOSTI NA INSULIN
Borba za zdravlje kroz trening ne uključuje obavezu da se izgradi mišićavo telo kakvo vidimo na naslovnim stranama časopisa ili reklamama za teretanu. Hodanje i brzo hodanje takođe nisu idealno rešenje, što vam može pomoći da započnete i oslobodite svoje mišiće svakodnevnog stresa, što je naravno korisno za oporavak zdravlja.
Redovni trening snage je jedini način da se istinski oporavi i reguliše nivo šećera u krvi, ali da bi njegovi efekti bili trajni, neophodno je promeniti način života i navike, koje su delom bile faktori za nastanak poremećaja poput insulinske rezistencije. Primena treninga bez uvođenja zdravih navika bi, u suprotnom, izgubila efekte odmah nakon prekida treninga.
Preporuka je da verujete u trougao koji gradi navike treninga, ishrane i zdravog života, jer je izvesno da pomoću njih možete rešiti mnoge zdravstvene probleme nastale u ubrzanom načinu života koji svaki savremeni čovek oseća.